Fractions Equivalency and Comparisons 3rd Grade Math Lesson Plans TEKS-3.3G 3.3F 3.3H

$15.00

Out of stock

Description

 

Fractions- Equivalency and Comparisons. This is a 12 day unit with TEKS 3.3G, 3.3F, and 3.3H

This unit is about developing an understanding of equivalency of fractions with denominators of 2, 3, 6, and 8. We use objects, pictorial models (strip diagrams and area models) and number lines. Students will explain that two fractions are equivalent if and only if they are both represented by the same point on the number line or two they represent the same portion of the same size whole in the area model. This relates back to Unit 10. Students will understand the role of the numerator and the denominator. Students compare two fractions by developing an understanding that although there are two numbers in a fraction, they represent one amount. 

I have broken down each TEK into Learning Targets to make it easier to track student progress. There are 7 skills in this unit! Each learning target contains intervention and enrichment skills. A student data sheet is included for students to reflect on their own learning for the unit. A teacher tracking sheet is included to make small group instruction easier!

Each day contains objective, learning targets, materials, whole class teaching activity, guided math activity and closure with an exit ticket and answer key for most days. 
Whole Class teaching in this unit contains: 
Math Huddle (Math Talk)
Mini Lessons (Connection, Teaching Point, Active Engagement and Link to Ongoing Learning)
Independent Practice Cooperative Learning Strategy

Games and Engagement Activities in this unit include:
Stand Up Sit Down Cards
SCOOT- Equivalent Models
Find your Match- Equivalent Number lines
Rally Coach- Equivalency and Comparisons
Build and compare cards for comparing same numerator or same denominator
Inside Outside Circle Comparisons
Showdown
Comparison Slapjack

This unit is designed to print and go! I keep mine in a binder. You can put each day and all of the materials for that day in one sheet protector. 

I hope this unit helps you with Guided Math by providing a whole class teach, active engagement, guided math activities and exit tickets for almost everyday- you can’t beat $1.25 per day for a complete unit!